طراحی سایت وب سایت بان
خط ویژه : 83315 -021

طراحی ریسپانسیو چیست؟

responsive چیست

مطمئنا اسم ریسپانسیو در طراحی سایت به گوشتان خورده است خصوصا اگر کار شما مرتبط با طراحی سایت باشد ویا قبلا اقدام به سفارش یک سایت کرده باشید. ریسپانسیو یا همان واکنش گرا، یک اصلاح در طراحی سایت می باشد و متفاوت از معنای لغوی کلمه Resposive می باشد. به سایت هایی که براساس صفحه نمایشگر دستگاه کاربران تنظیم می شود در حقیقت واکنش نشان می دهند و متناسب با ابعاد دستگاه، صفحه وب سایت را به نمایش در می آورد، به اصطلاح سایت ریسپانسیو گفته می شود.
طراحی ریسپانسیو چیست
طراحی سایت های ریسپانسیو به گونه ایست که براساس نوع دستگاه، سیستم عامل و ابعاد گوشی های هوشمند، تبلت ها و کامپیوترها، سایت را به خوبی به نمایش درمیاورد وبا اندکی تغییرات تمام ویژگی ها را دارد. برای مثال در لپ تاپ منوی بالای سایت از همان ابتدای لود صفحه مشاهده می شود ولی در گوشی های هوشمند این منو وجود دارد اما بصورت فشرده شده و معمولا در بالای صفحه با فشردن یک آیکن به نمایش درمی آید. با وجود افزایش کاربران دنیای وب و افزایش روز افزون دستگاه های جدید با رزولوشن های متفاوت، ریسپانسیو بودن یک وب سایت جزو اصول پایه برای داشتن سایت محسوب می شود.


چگونه یک سایت ریسپانسیو داشته باشیم

نحوه طراحی سایت رسپانسیو یا واکنش گرا از موضوعاتی ست که طراحان علاقه مند به یادگیری آن بوده، تا از آن در طراحی های آتی خویش بهره برند. روش های مختلفی برای واکنش گرا کردن یک سایت وجود دارد و نیازمند دقت، صبر و حوصله می باشد. افرادی که برنامه نویسی سمت فرانت انجام می دهند باید دقیق و درعین حال صبور باشند، زیرا نیاز دارند طراحی خود را به صورت مداوم در تمامی ابعاد چک کنن و تغییرات لازم را اعمال نمایند، گاهی این مراحل طاقت فرسا می گردد. در ابتدای امر نباید فراموش کرد که تگ viewport در بخش head سایت معرفی گردد. در ادامه CSS قابلیت های زیادی را در راستای ریسپانسیو کردن سایت برای شما قرار داده است با کمی مطالعه و سرچ گردن در گوگل می توانید روش های موجود را بیابید، همچنین با استفاده از کتابخانه هایی همچون Bootstrap طراحی واکنش گرا تا حدی راحتتر از قبل شده است.
از آنجایی که مطالعه وب سایت ها توسط مردم فراگیر شده و زمان کافی برای روشن کردن سیستم و لپ تاپ را در همه شرایط ندارند، ترجیحشان براین است که از طریق موبایل ها و تبلت در حین رفتن به سرکار یا در مهمانی و ... سرچ کنند و براطلاعات خود در یک زمینه بیافزایند. از آنجایی که درصد کثیری از کاربران وب سایت ها اطز طریق موبایل به صفحات وب سایت ها مراجعه می کنند، طراحی سایت ریسپانسیو بیش از پیش اهمیت یافته است. در صورت ریسپانسیو نبودن سایت، کاربران فورا صفحه وب سایت شما را می بندند و به دنبال سایتی جدید که قابل خواندن باشد و آزار دهنده نباشد می روند.
برچسب ها:
  • بازدیدکنندگان:972