طراحی سایت وب سایت بان
خط ویژه : 83315 -021

طراحی سایت واکنش گرا

responsive چیست

وقتی بیان می شود سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا است، منظور نوع نمایش سایت شما براساس دستگاه های مختلف موبایل، تبلت، لپ تاپ و ... با رزولوشن های متفاوت می باشد و اگر دستگاه صفحه نمایش کوچک ترو بزرگ تری داشته باشد، سایت بهم ریخته نمی شود و شاهد ظاهر شدن اسکرول نخواهیم بود بلکه سایز ایتم های صفحه سایت شما از عکس ها تا متون براساس رزولوشن دستگاه کاربری تنظیم می شود. دیگر شما نگران نخواهید بود که کاربران با یک دستگاه که صفحه نمایش کوچکی دارد مانند موبایل و یا با یک صفحه نمایش متوسط مانند تبلت و یا با یک صفحه بزرگ مثل لپ تاپ و کامپیوتر شخصی، قصد مشاهده وب سایت شما را دارند. 

طراحی سایت واکنش گرا

به دلیل شرکت های متنوع تولید کننده گوشی های هوشمند، تبلت و کامپیوتر، امروزه مردم دستگاه های متفاوتی با رزولوشن های مختلف در دست دارند، بنابراین سایتی موفق خواهد بود که کاربران به راحتی از آن استفاده کنند و وقتی صفحه نمایش تغییر کرد دچار سردرگمی و مشکل یافتن بخش های مختلف نشوند و همه صفحات و بخش های سایت در تمامی دستگاه ها قابل دسترسی باشد. پس طراحی سایت واکنش گرا جزو لاینفک طراحی وب سایت های حال حاضر می باشد. طراحی وب سایت واکنش گرا قطعا کاربران و بازدید کنندگان بیشتری دارد، چون مردم امروزه ترجیح می دهند در هر لحظه به اینترنت دسترسی داشته و در موتور جستجو دنبال سایت مورد نظر خود باشند و معمولا این کار را از طریق گوشی های هوشمند و تبلت در شرایط مختلف مثلا در مسیر رفتن به محل کار چک می کنند و مطمئنا طراحی سایت واکنش گرا را ترجیح می دهند و حتی اگر سایت را باز کنند و ببینند ریسپانسیو نیست از آن سریعا خارج می شوند.
مسئله مهم دیگر موتور جستجوی گوگل می باشد که برای رتبه دهی به ریسپانسیو بودن سایت اهمیت می دهد و جزو فاکتورهای اصلی می باشد. گوگل طراحی سایت واکنش گرا را با عنوان سایت های moble friendly به کاربران معرفی کرده و رتبه خوبی را یک سایت ریسپانسیو بدست خواهد آورد.
 

مزایای سایت واکنش گرا (Responsive)

  1. صرفه جویی در هزینه. داشتن یک وب سایت که در تمامی دستگاه ها قابلیت نمایش داشته باشد بسیار مقرون به صرفه تر از طراحی چند نسخه از سایت برای دستگاه های مختلف می باشد. همچنین برای مدیریت آن ها، مدیر سایت به راحتی با آپدیت کردن یک صفحه یا آپلود کردن یک عکس، در تمامی صفحه نمایش ها به درستی نشان خواهد داد ولی اگر صفحات مجزا باشد باید در تمامی آن ها عکس یا نوشته را قرار داد و زمانبر است. از سویی دیگر بهینه سازی سایت برای رتبه بهتر گوگل راحت تر خواهد بود.
  2. دارای انعطاف پذیری بالایی هستند. تمامی موارد سایت ریسپانسیو شناور می باشد. بدین صورت در دستگاه های متفاوت به راحتی در جای درست نشان داده خواهد شد. به عنوان مثال اگر منوی یک سایت واکنش گرا را در کامپیوتر مشاهده کنید منو در بالای برگه اصلی کاملا باز است و دیده می شود اما همین منو در صفحه موبایل به صورت لیست پایین افتادنی می باشد که باید روی دکمه منو کلیک کرد تا به نمایش در بیاید.
  3. کار با وب سایت واکنش گرا برای کاربران راحت تر است. UX در اینجا اهمیت دارد و باید بررسی گردد که معمولا سایت های با طراحی سایت واکنش گرا در این مورد پیشتاز هستند و کاربران به راحتی از وب سایت ها استفاده می کنند.
برچسب ها: